1. Anasayfa
 2. Dünya

Bağış paralarını çalan bayan Türkiye’de yakalandı

Bağış paralarını çalan bayan Türkiye’de yakalandı
0

41 yaşındaki Donna Wells, servis yöneticisi olarak çalışırken İngiltere’deki bir hayır kurumunu 150 bin sterlinden (5 milyon TL) fazla dolandırdı.

Cheshire polisinin aktardığına göre çalınan para; hayır kurumu tarafından alkol, uyuşturucu ve akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele eden insanlara yardım etmek için kullanılacaktı.

Wells, 5 Haziran’da 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı duruşmaya katılmadı. Daha önceki bir duruşmada, Ocak 2018 ve Ocak 2020 tarihleri arasında sahte beyanla dolandırıcılık ve yasa dışı bir şekilde kazanç sağlamak ile ilgili suçlarını kabul etmişti.

Aralık 2020’de hayır kurumu Young Addaction Halton’da bilinmeyen tedarikçilere yapılan ödemeler, küçük nakit ödemeleri ve kart ödemeleriyle ilgili mali usulsüzlükler yetkililerin dikkatini çekti.

Polisin aktardıklarına göre, bir denetimin ardından Wells’in pek çok ödeme gerçekleştirerek, fonların hayır kurumu tarafından bilinmeyen dört ayrı banka hesabına aktarılmasını sağladığı ortaya çıktı.

Polis, hesaplardan üçünün Wells’e ait olduğunu söyledi. Ayrıca, Wells’in paranın bir kısmını bir arkadaşının kocası olan Francis Jones’un sandviç dükkanı aracılığıyla da akladığı belirtildi. Jones’un “Butty Bar” isimli dükkanına Ocak 2018 ile Eylül 2019 arasında 42 bin 800 sterlin değerinde fatura ödendiği tespit edildi.

40 yaşındaki Jones, paranın Wells tarafından işletmesine ödenmesi ile para aklamaya yardımcı olduğunu kabul etti. Polis, daha sonra bunun 28 bin 100 sterlinlik kısmını Wells’in hesaplarına geri ödendiğini söyledi.

Jones, Aralık 2022’de 15 ay hapis cezasına çarptırıldı, bu ceza iki yıl süreyle ertelendi ve 100 saat ücretsiz çalışma yapması emredildi.

Cheshire Polisi, Wells’in Türkiye’ye kaçtığı bilgisini aldıktan sonra ve Türk yetkililerin yardımıyla 18 Ağustos’ta gözaltına alındığını söyledi.

Wells, salı günü Liverpool Kraliyet Mahkemesi’ne çıkarıldı ve kefaleti ihlal ettiği için kendisine dört hafta daha hapis cezası verildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir