1. Anasayfa
 2. Dünya

Çin harekete geçti! Libya talimatı

Çin harekete geçti! Libya talimatı
0

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Musa el-Kuni, Çinli şirketlerin Libya’daki çalışmalarına yeniden başlamasını ve iki ülke arasındaki stratejik ve ekonomik işbirliğinin etkinleştirilmesine yönelik mekanizmaları değerlendirdi.

Libya Başkanlık Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Kuni ile Çin Devlet Başkanı Şi, 22-24 Ağustos’ta Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen 15. BRICS Zirvesi çerçevesinde görüşme yaptı.

Libya’nın ekonomik istikrarın sağlanmasına yönelik çabalarının desteklenmesinde Çin’in oynayabileceği role vurgu yapan Kuni, “Çin küresel bir güç olarak Libya’da istikrarın sağlanması konusunda tüm uluslararası şirketlere güçlü ve güven verici bir mesaj veriyor.” ifadelerini kullandı.

Kuni, Çin’in ekonomik kalkınma modelinden övgüyle söz ederek, Libya’nın yeniden imar projelerinde Pekin’in tecrübelerine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Çin-Libya ilişkilerinin yeni küresel ekonomik blok BRICS’in gittiği yöndeki stratejik ve ekonomik beklentilere göre gelişmesini önemsediğini aktaran Şi, Çinli şirketlere Libya’daki çalışmalarına geri dönmeleri ve ülkenin yeniden yapılanması sürecini desteklemeleri talimatı vereceğini ifade etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir