1. Anasayfa
 2. Dünya

Hindistan’dan Yunanistan’a 40 yıl sonra birinci ziyaret

Hindistan’dan Yunanistan’a 40 yıl sonra birinci ziyaret
0

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 40 yılın ardından başbakanlık düzeyinde Yunanistan’ın başkenti Atina’ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya gelen Modi, düzenlenen ortak basın toplantısında görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Modi, “Savunma ve güvenlik sektöründe askeri bağlarımızı ve savunma sanayimizi güçlendirme konusunda mutabakata vardık. İki ülke ayrıca 2030 yılına kadar ikili ticareti ikiye katlamayı hedefleyecek. Savunma ve güvenlik sektörlerinin yanı sıra altyapı, tarım, eğitim ve teknoloji alanlarında ikili ilişkileri güçlendirmeye karar verdik.” dedi.

İki ülkenin tarımsal üretimle ilgili olarak araştırma, hayvan yetiştirme ve hayvansal ürünlerde işbirliğine de olanak sağlayacak bir anlaşma imzaladığını söyleyen Modi, Yunanistan’ın da vasıflı kişilerin göçünü kolaylaştırmak istediğini, bu nedenle hareketlilik ve göç konusunda yakında bir anlaşma imzalayacaklarını açıkladı. Modi, iki ülkenin 2030 yılına kadar ticareti ikiye katlamayı hedeflediklerini söyledi.

HİNDİSTAN-YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ GENİŞLİYOR

Miçotakis, ise görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Hindistan ile Yunanistan arasındaki ticaretin 2022’de 1,32 milyar euro seviyesinde çıktığını ifade etti.

Turizm, ilaç ve teknoloji sektörlerinde ekonomik işbirliğine dikkati çeken Miçotakis, Yunanistan ile Hindistan arasında doğrudan uçuşların olmasının büyük önem taşıdığını aktardı.

 

KAYNAK: İHA
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir