1. Anasayfa
 2. Dünya

Nijer’den, Almanya ve Nijerya elçilerini hudut dışı etme kararı

Nijer’den, Almanya ve Nijerya elçilerini hudut dışı etme kararı
0

Nijer, Almanya’nın Niamey Büyükelçisi Oliver Schnakenberg’den 48 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi. Nijer Dışişleri Bakanlığı tarafından Almanya Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen belgede, Almanya’nın Niamey Büyükelçisi Schnakenberg’in bakanlığa çağrıldığı ancak büyükelçinin bu davete icabet etmediği belirtildi. Bu gerekçeyle Büyükelçi Schnakenberg’in agremanının iptal edildiği bildirilen belgede, Schnakenberg’in 48 saat içinde ülkeden ayrılması istendi.

Nijer, Nijerya’nın Niamey Büyükelçisi Mohamed Usman’ın da 48 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi. Nijer Dışişleri Bakanlığı tarafından Nijerya Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen belgede, Nijerya’nın Niamey Büyükelçisi Usman’ın bakanlığa çağrıldığı ancak büyükelçinin bu davete icabet etmediği belirtildi. Bu gerekçeyle Büyükelçi Usman’ın agremanının iptal edildiği bildirilen belgede, Usman’dan 48 saat içinde ülkeden ayrılması istendi.

FRANSA BÜYÜKELÇİSİ İÇİN DE SÜRE VERİLMİŞTİ

Nijer Dışişleri Bakanlığı, gün içinde Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte’nin de ülkeden ayrılması için 48 saat süre vermişti.

NİJER’DEKİ DARBE

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da CNSP isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos’ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir