1. Anasayfa
 2. Dünya

Sudan’ın başkenti Hartum’da şiddetli patlama!

Sudan’ın başkenti Hartum’da şiddetli patlama!
0

Ulusal basında yer alan haberlere göre Ordu Genel Komutanlığının yakınında henüz belirlenemeyen nedenle şiddetli patlama oldu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Ordu Genel Komutanlığı ile Hartum Uluslararası Havalimanı’nın çevresinde büyük patlama sesinin duyulması, bölgeden duman ve alevlerin yükselmesi yer alıyor.

Şiddetli patlamanın, mühimmat ya da yakıt deposuna havadan saldırı sonucu meydana geldiği sanılıyor.

Sudan’da çatışan Ordu ile Hızlı Destek Kuvvetlerinden (HDK) patlamanın nedeni veya yol açtığı hasarla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

Görgü tanıklarına göre, Hartum’un kuzeyindeki Bahri ile batısındaki Umdurman kentlerinde ordu ile HDK arasında çatışmalar yaşandı.

– “HDK’nin bombardımanı sebebiyle 7 vatandaş hayatını kaybetti”

Ordu sözcüsü Nebil Abdullah, dün yaptığı açıklamada, HDK’nin, Umdurman kentindeki Umbedda Mahallesi’nde gerçekleştirdiği “rastgele” bombardıman sonucu 7 vatandaşın hayatını kaybettiğini söylemişti.

HDK’nin Hartum’un güneyindeki Hammadab Mahallesi’ni de bombaladığını belirten Abdullah, “Ordu güçleri, HDK’nin Zırhlı Birlikler karargahına yönelik yeni bir saldırısını da bozguna uğrattı, 4 hafif zırhlı ve 25 muharebe aracını imha etti.” ifadesini kullanmıştı.

– Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin 2 yıl içinde tamamen orduya entegrasyonunu istemişti.

HDK’nin ise sivil hükümetin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan sözlü savaş ve gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

5. ayında olan, Hartum ve çevresiyle özellikle batıdaki kentlerde hala süren şiddetli çatışmalarda çoğu sivil 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4,3 milyondan fazla kişinin yerinden olduğunu bildirdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir