1. Anasayfa
 2. Dünya

Tahıl Mutabakatı: Türkiye ve BM, Rusya’ya yeni teklifte bulunacak

Tahıl Mutabakatı: Türkiye ve BM, Rusya’ya yeni teklifte bulunacak
0

Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi sonrası alternatif rotalar ve Moskova’nın anlaşmaya geri dönmesi için yapılan müzakereler hakkında yeni iddialar ortaya tılmaya devam ediliyor.

Karadeniz Tahıl Girişimi’yle ilgili müzakerelere yakın bir kaynak, Rus medya organı Sputnik’e yaptığı açıklamada, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’den (BM) yetkililerin Tahıl Anlaşması’nın yeniden devreye alınması ile ilgili Moskova için teklifler hazırladığını söyledi.

Yetkili, “BM ile temas halinde tarafımızca bazı öneriler hazırlanıyor. Ancak şimdilik her şey kusursuz değil, bankacılık konuları ile ilgili çözülmemiş noktalar var. Tartışmalar sürüyor.” diye konuştu.

Tahıl Koridoru Anlaşması, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanmıştı. Rusya, gıda krizini önlemeyi amaçlayan anlaşmadan, kendi şartlarının yerine getirilmemesi sebebiyle çekildiğini duyurmuş ve daha önceden iki kez uzatılan anlaşma 18 Temmuz’da sona ermişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tahıl Anlaşması’nın Rusya’yı ilgilendiren hiçbir şartının yerine getirilmediğini söylemişti. Putin, Rus tarafına karşı yükümlülüklerin gerçek anlamda yerine getirilmesi durumunda, Moskova’nın Tahıl Anlaşması’na geri dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir